Positiv sammenheng mellom COVID-19 dødsfall og influensavaksinasjonsrate hos eldre mennesker over hele verden

Jag håller nu på att lägga in medicinska studier på den nya websidan för World Freedom Alliance, som jag har den stora äran att vara ansvarig för. Jag hittade precis denna extremt intressanta studie från Mexico, där man analyserar effekten av olika åtgärder på Covid 19 mortalitet, där man bl.a. funnit att det verkar ju fler människor ju längre mot väst dom bor dvs på vilken longitud dom bor. Den näst viktigaste faktorn var tidigare influensa vaccinering(IVR9), vilket ökade risken att dö med 40%. Lockdown och masker hade ingen effekt alls… Om Facebook tar bort detta citat som är ett vetenskapligt citat, kommer de att stämmas för allvarligt brott mot yttrandefriheten. Vidarebefordra detta till alla era vänner och alla myndighetspersoner som ni känner. Vi måste omedelbart stoppa upp all influensavaccinering!

Publikasjonstype: Epidemiologisk studieTerapeutisk intervensjon: VaksinasjonNedstengningAnsiktsmaskerTerapeutisk stoff (er): InfluensavaksineAndre nøkkelord :: Prosent av eldre menneskerLengdegradBreddegradSykdommer): Covid-19Influensa

https://peerj.com/articles/10112/?fbclid=IwAR39E5DKg2qpUjo1DzyAdrrzlVJbmU56usn_C4HWppD07MrcV4AQdxaRrZc
Forfatter- og artikkelinformasjon

   Instituto de Silvicultura e Industria de la Madera, Universidad Juárez del Estado de Durango ,  Durango ,  MexicoGJØR JEG10.7717 / peerj.10112Publisert2020-10-01Akseptert2020-09-16Mottatt2020-08-05Faglig redaktørAntonio  Palazón-BruFagområderEpidemiologi ,  global helse ,  immunologi ,  smittsomme sykdommer ,  folkehelseNøkkelordSARS-CoV-2 ,  global helsekrise ,  risikofaktorer ,  virusinterferens ,  geografisk lengdegrad ,  lockdown ,  bruk av ansiktsmaskeopphavsrett©  2020  WehenkelTillatelseDette er en artikkel om åpen tilgang distribuert under vilkårene i  Creative Commons Attribution License , som tillater ubegrenset bruk, distribusjon, reproduksjon og tilpasning i ethvert medium og til ethvert formål, forutsatt at det er riktig tilskrevet. For tilskrivning må den opprinnelige forfatteren (e), tittelen, publiseringskilden (PeerJ) og enten DOI eller URL til artikkelen siteres.Sitere denne artikkelenWehenkel C.  2020 . Positiv sammenheng mellom COVID-19 dødsfall og influensavaksinasjonsrate hos eldre mennesker over hele verden . PeerJ  8 : e10112  https://doi.org/10.7717/peerj.10112Forfatteren har valgt å gjøre  gjennomgangshistorikken til denne artikkelen  offentlig. 

Abstrakt

Bakgrunn

Coronavirus sykdommen 2019 (COVID-19) pandemi, forårsaket av alvorlig akutt respiratorisk syndrom coronavirus 2 (SARS-CoV-2), er en pågående global helsekrise, som direkte og indirekte påvirker alle sfærer i menneskelivet. Noen farmakologiske tiltak er blitt foreslått for å forhindre COVID-19 eller redusere dens alvorlighetsgrad, for eksempel vaksinasjoner. Tidligere rapporter indikerer at influensavaksinering ser ut til å være negativt korrelert med COVID-19-assosiert dødelighet, kanskje som et resultat av heterolog immunitet eller endringer i medfødt immunitet. Forståelsen av slike trender i korrelasjoner kan forhindre dødsfall fra COVID-19 i fremtiden. Målet med denne studien var derfor å analysere sammenhengen mellom COVID-19 relaterte dødsfall og influensavaksinasjonsrate (IVR) hos eldre mennesker over hele verden.

Metoder

For å bestemme sammenhengen mellom COVID-19 dødsfall og influensavaksinering ble tilgjengelige datasett fra land med mer enn 0,5 millioner innbyggere analysert (totalt 39 land). For å nøyaktig estimere IVRs innflytelse på COVID-19-dødsfall og redusere effektene av forvirrende variabler, ble en sofistikert rangering av viktigheten av forskjellige variabler utført, inkludert som prediktorvariabler IVR og noen potensielt viktige geografiske og sosioøkonomiske variabler, samt variabler relatert til ikke-farmasøytisk intervensjon. Assosiasjonene ble målt av ikke-parametriske Spearman rang korrelasjonskoeffisienter og tilfeldige skogfunksjoner.

Resultater

Resultatene viste en positiv sammenheng mellom COVID-19 dødsfall og IVR hos personer ≥65 år gamle. Det er en betydelig økning i COVID-19-dødsfall fra østlige til vestlige regioner i verden. Ytterligere utforskning er nødvendig for å forklare disse funnene, og ytterligere arbeid med denne forskningslinjen kan føre til forebygging av dødsfall assosiert med COVID-19.

Sitere dette somWehenkel C.  2020 . Positiv sammenheng mellom COVID-19 dødsfall og influensavaksinasjonsrate hos eldre mennesker over hele verden . PeerJ  8 : e10112  https://doi.org/10.7717/peerj.10112

Hovedartikkeltekst

Introduksjon

Coronavirus sykdom 2019 (COVID-19) pandemi, forårsaket av alvorlig akutt respiratorisk syndrom coronavirus 2 (SARS-CoV-2), er en pågående global helsekrise ( Yuen et al., 2020 ), som direkte og indirekte påvirker alle menneskesfærer livet ( Ozili & Arun, 2020 ). Mer enn 31 000 000 bekreftede tilfeller, inkludert mer enn 970 000 dødsfall, er dokumentert over hele verden, og rammer 213 land og territorier over hele verden ( https://covid19.who.int/ ).

Å bestemme faktorene som påvirker alvorlighetsgraden av COVID-19 er viktig ( Armengaud et al., 2020 ). Selv om COVID-19 sykdom ikke bare rammer eldre mennesker, øker alvorlighetsgraden av symptomer med alderen ( https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/older-adults.html ;  Le Couteur , Anderson & Newman, 2020 ). Flere andre risikofaktorer er funnet for alvorlig COVID-19, som comorbiditeter, dyspné, brystsmerter, hoste, oppspytt, reduserte lymfocytter og økte betennelsesindikatorer ( Li et al., 2020 ). Lav sosioøkonomisk status er en ekstra risikofaktor ( Yancy, 2020 ).

Som svar på det økende antallet COVID-19 tilfeller og dødsfall, er det blitt implementert en rekke ikke-farmasøytiske inngrep, inkludert sosial distansering, grenseovergang, skolestenging, tiltak for å isolere symptomatiske individer og deres kontakter, og store låsing av befolkninger ( Courtemanche et al., 2020 ;  Flaxman et al., 2020 ). Noen farmakologiske tiltak er også (ofte kontroversielt) foreslått for å forhindre COVID-19 sykdom eller redusere alvorlighetsgraden, slik som bruk av remdesivir ( Beigel et al., 2020 ), deksametason ( RECOVERY Collaborative Group, 2020 ), tilleggsbehandlinger ( https://files.covid19treatmentguidelines.nih.gov/guidelines/section/section_85.pdf) og COVID-19 kandidatvaksiner ( Graham, 2020 ,  https://www.who.int/publications/m/item/draft-landscape-of-covid-19-candidate-vaccines ).

Begrepet «heterolog immunitet» brukes når en infeksjon av ett patogen kan indusere og / eller endre immunresponsen mot et annet ikke-relatert patogen. Heterolog immunitet kan forbedre eller redusere beskyttende immunitet mot et gitt patogen, og / eller forårsake alvorlig immunpatologi eller toleranse mot selvantigener. Heterolog immunitet kan også resultere i ikke-spesifikke effekter (også kalt “heterologe effekter”) av vaksiner som påvirker urelaterte infeksjoner og sykdommer, for eksempel å utvide de beskyttende resultatene av vaksinasjoner ( Goodridge et al., 2016 ;  Agrawal, 2019 ). Arokiaraj (2020)  rapporterte en negativ sammenheng mellom influensavaksinasjonsrater (IVR) og COVID-19-relatert dødelighet og sykelighet. Marín-Hernández, Schwartz & Nixon (2020) viste også epidemiologisk bevis på en sammenheng mellom høyere influensavaksineopptak av eldre mennesker og lavere prosentandel av COVID-19-dødsfall i Italia. I en studie som analyserte 92.664 klinisk og molekylært bekreftede COVID-19 tilfeller i Brasil,  Fink et al. (2020)  rapporterte at pasienter som mottok en nylig influensavaksine i gjennomsnitt opplevde 17% lavere odds for død. Videre har  Pawlowski et al. (2020) analyserte immuniseringsjournalene til 137.037 individer som testet positive i en SARS-CoV-2 PCR. De fant at polio, Hemophilus influenzae type B, meslinger-kusma-røde hunder, varicella, pneumokokk-konjugat (PCV13), geriatrisk influensa og hepatitt A / hepatitt B (HepA-HepB) vaksiner, som hadde blitt administrert tidligere 1, 2 og 5 år var assosiert med reduserte SARS-CoV-2 infeksjonsrater.

Derimot, i en studie med 620 forsøkspersoner,   rapporterte Wolff (2020) at influensavaksinasjon var signifikant assosiert med en høyere risiko for noen andre luftveissykdommer på grunn av virusinterferens. I en spesifikk undersøkelse av ikke-influensavirus var oddsen for koronavirusinfeksjon (men ikke COVID-19-viruset) hos vaksinerte individer signifikant høyere sammenlignet med ikke-vaksinerte individer (oddsforhold = 1,36).

Gitt at heterolog immunitet kan forbedre beskyttende immunitet mot COVID-19 og dermed forhindre COVID-19 dødsfall i fremtiden, var målet i denne studien å analysere den mulige sammenhengen mellom COVID-19 dødsfall og IVR hos eldre mennesker over hele verden. Det var forventet en negativ tilknytning.

Materialer og metoder

For å se etter en sammenheng mellom COVID-19 dødsfall og influensavaksinering, analyserte jeg tilgjengelige datasett fra 39 land, hver med ≥0,5 millioner innbyggere. I mindre stater (dvs. <0,5 millioner innbyggere) kan frekvensen av feil identifisering av COVID-19-dødsfall være spesielt høy på grunn av mangel på ekspertise, måleinstrumenter og erfaring. Videre, i slike mikrostater kan små absolutte endringer i COVID-19 dødsfall føre til ekstreme verdier av relative indekser, slik som COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) og COVID-19 Case Fatality Ratio (CFR).

Jeg analyserte variablene DPMI og CFR, basert på dokumenterte COVID-19 tilfeller per million innbyggere (CPMI) i 2020, COVID-19 tester per million innbyggere og IVR (%) hos mennesker ≥65 år i 2019 eller siste tilgjengelige data ( Tabell 1 ). Jeg spilte inn DPMI-, CPMI- og CFR-data fra det offentlige nettstedet  https://www.worldometers.info/coronavirus/ . Deretter beregnet jeg CFR som frekvensen av DPMI per CPMI. IVR-data ble også hentet fra  https://data.oecd.org/healthcare/influenza-vaccination-rates.htm ,  https://oecdcode.org/disclaimers/israel.html  og  https://www.statista.com/ diagram / 16575 / global influensa-immuniseringsfrekvens-varierer /  (hentet 25. juli 2020). Vietnams IVR 2017 ble spilt inn fra  Nguyen et al. (2020), og Singapores IVR 2016/2017 fra  https://www.todayonline.com/commentary/why-singapores-adult-vaccination-rate-so-low .Tabell 1:Rå data (del 1).Land med deres influensavaksinasjonsrate (IVR) (%) av personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller sist tilgjengelig, COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI), COVID-19 Case Fatality Ratio (CFR) basert på dokumentert COVID-19 tilfeller per million innbyggere (CPMI) i 2020, COVID-19 tester per million innbyggere.

LandIVR *
(%)
År for
IVR
DPMI +
(N per M)
CPMI +
(N per M)
CFR +COVID-19 tester +Kontinent
Australia73,02018/201965470,011151.037Australia og
Ozeanien
Belgia59.120198475.6240,151130,601Europa
Brasil71,82018/201940211 0780,03623,094Amerika
Canada59,020192353,0060,07898.442Amerika
Chile68.3201947217.9640,02678,678Amerika
Kina7.02018/20193580,05262,814Asia
Kroatia23.02017311.1680,02726,932Europa
Tsjekkisk Republikk21.52019341.4130,02461,332Europa
Danmark52,020191062.3190,046243 677Europa
Estland10.22019521,5320,03487,692Europa
Finland49.52019591.3330,04459,654Europa
Frankrike51.020194622,7650,16745,683Europa
Tyskland34.820191102,4600,04588.528Europa
Hellas56.22019194000,04842,244Europa
Ungarn24.12019624580.13533,116Europa
Irland68.520193575,2350,068121,496Europa
Israel59,82019496.5770,007173,662Europa
Italia53.120195814.0670,143107,848Europa
Japan48,0201982210,0365.516Asia
Latvia11.72019166400,025100,009Europa
Litauen14.82019297360,039182 847Europa
Luxembourg39.8201917996650,019618 326Europa
Mexico82.32018/20193312.9320,1136,946Amerika
Nederland62.720193583.0770,11649.709Europa
New Zealand62.0201943110,01390.746Australia og
Ozeanien
Norge38.22019471.6770,02877.531Europa
Portugal60.820191684.9000,034149.941Europa
Romania16.120171122,2720,04956,571Europa
Singapore **14.02016/201758.5230,001199 896Asia
Slovenske republikk12.5201953920,01346,285Europa
Slovenia12.92019559940,05561.108Europa
Sør-Korea85.1201962750,02229,619Asia
Spania54.920196086,8330,089135,188Europa
Sverige52.2201956278190,07274,353Europa
Thailand12.02018/20190,8470,0179 817Asia
Tyrkia7.02019662,6680,02553,707Europa
Storbritannia72,020196734,3980,153214.532Europa
forente stater68,7201945012.9290,035159,672Amerika
Vietnam ***12.02017040,0002.824Asia

DOI:  10.7717 / peerj.10112 / tabell-1

Merknader: Hentet fra  https://data.oecd.org/healthcare/influenza-vaccination-rates.htm ,  https://oecdcode.org/disclaimers/israel.html  og  https://www.statista.com/chart/16575 / global influensa-vaksineringsfrekvenser-varierer /  25. juli 2020.**  Fra  https://www.todayonline.com/commentary/why-singapores-adult-vaccination-rate-so-low .***  Fra  Nguyen et al. (2020) . Fra  https://www.worldometers.info/coronavirus/  25. juli 2020.

For å analysere dataene beregnet jeg først den ikke-parametriske Spearman rang korrelasjonskoeffisienten ( s ) og dens  RS 2 og respektive  p -verdi (2-tailed) for å bestemme enhver tilknytning mellom DPMI og CFR med IVR, ved bruk av  R  ( R Core Team, 2017 ). Siden forholdet mellom DPMI og antall personer som ble testet for COVID-19 ikke var statistisk signifikant basert på  s  og dets  p- verdi, endret (korrigerte) jeg ikke DPMI-datasettet. Da jeg laget regresjonskurver av Generalisert additiv modell (GAM) ved hjelp av “ggplot2” pakken og funksjon (method = “sp”) ( Wickham, Chang & Wickham, 2013 ), også i  R .

Ettersom analysen inkluderte land med ulik sosioøkonomisk status, demografisk struktur, urbane / landlige omgivelser, ankomsttid for pandemien og nasjonale kontrollstrategier, kan det være komplekse interaksjoner mellom IVR og andre korrelerte prediktorvariabler. Med sikte på å estimere IVRs innflytelse på DPMI og CFR nøyaktig og redusere effektene av forvirrende variabler, utførte jeg variabel rangering, inkludert som prediktorvariabler IVR og noen potensielt viktige geografiske, sosioøkonomiske og ikke-farmasøytiske intervensjonsvariabler ( Escobar, Molina-Cruz og Barillas-Mury, 2020). Jeg brukte sentroid lengdegrad (°) og breddegrad (°) for hvert land som geografiske variabler beregnet av «rgeos» og «rworldmap» pakkene, sammen med «getMap» og «gCentroid» funksjonene, implementert i  R  (versjon 3.3. 4;  R Core Team, 2017 ). For hvert land vurdert registrerte studien sosioøkonomiske variabler som graden av urbanisering (DUR) i 2020 ( https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/349.html ), befolkningen tetthet (PD) i 2018 ( https://data.worldbank.org/indicator/EN.POP.DNST ), Human Development Index (HDI) i 2018 ( http://hdr.undp.org/en/composite/ HDI ) og andelen eldre mennesker (PEP) i 2019 (https://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.65UP.TO.ZS?name_desc=false ), som alle ble hentet 13. juli 2020 ( tabell 2 ). Til slutt registrerte jeg to aspekter som COVID-19 forebyggingstiltak, det vil si graden av krav om å bruke masker (maske) offentlig (med tre grader: ingen, deler av landet, hele landet) ( https://masks4all.co / hva-land-krever-masker-i-offentligheten / ) og lockdown-graden (lockdown) (med tre nivåer: ingen lockdown, delvis lockdown, landsdekkende lockdown); alle disse kildene og de nevnte i  tabell 3  ble konsultert 13. august 2020.Tabell 2:Rå data (del 2).Land med sentroidkoordinater (lengdegrad (lengde) og breddegrad (lat)), grad av urbanisering i 2020, menneskelig utviklingsindeks (HDI) i 2018, prosent eldre i 2019 og befolkningstetthet i 2018.

LandLang (°)Lat
(°)
Grad av urbanisering
(2020) *
HDI
(2018) **
Prosent eldre mennesker (%) (2019) ***Befolkningstetthet (personer per km 2  landareal) (2018) ****
Australia134,5−25.786.20,93815.923.2
Belgia4.650.698.10,91919.01377.4
Brasil−53.1−10.887.10,7619.2525.1
Canada−98.361.481,60,92217.654.1
Chile−71.4−37.787,70,84711.8825.2
Kina103,836.661.40,75811.47148.3
Kroatia16.445.157.60,83720.8673,0
Tsjekkisk Republikk15.349,774.10,89119.80137,7
Danmark10.056,088.10,93019.97138,0
Estland25.558,769.20,88219.9930.4
Finland26.364,585.50,92522.1418.1
Frankrike2.546.281.00,89120.39122.3
Tyskland15.349,777.50,93921.56237.3
Hellas23.039.179,70,87221.9483.3
Ungarn19.447.271,90,84519.69108,0
Irland−8.153.263.70,94214.2270,7
Israel35,031.592.60,90612.21410,5
Italia12.142.871.00,88323.01205.4
Japan138,037.691,80,91528.00347.1
Latvia24.956.968.30,85420.3431.0
Litauen23.955.368,00,86920.1644.7
Luxembourg6.149.891,50,90914.27250,2
Mexico−102.523.980,70,7677.4264.9
Nederland5.352.192.20,93319.61511,5
New Zealand171.5−41.886,70,92115.9918.4
Norge15.368.883,00,95417.2714.5
Portugal−8.539.666.30,85022.36112.3
Romania25.045.956.40,81618.7984.6
Singapore103,81.4100,00,93512.397953.0
Slovenske republikk19.548,753,80,85716.17113.3
Slovenia14.846.155.10,90220.19103,0
Sør-Korea127,836.481.40,90615.06529.4
Spania−3.640.280.80,89319.6593.7
Sverige16.762.888,00,93720.2025.0
Thailand101.015.151.40,76512.41135,9
Tyrkia35.239.176.10,8068,73107,0
Storbritannia−2.954.183.90,92018.51274,7
forente stater−112.545.782.70,92016.2135.7
Vietnam106.316.637.30,6937.55308.1

DOI:  10.7717 / peerj.10112 / tabell-2

Merknader:https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/349.html .** http://hdr.undp.org/en/composite/HDI .*** https://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.65UP.TO.ZS?name_desc=falsk .**** https://data.worldbank.org/indicator/EN.POP.DNST , alt hentet 13. juli 2020.Tabell 3:Rå data (del 3).Land med noen Covid-19-tiltak (grad av maskebehov offentlig, lockdown-grad og lockdown-begynnelse).

LandGrad av maskebehov *Lockdown-gradLåsing begynnerKilder om låsing
(hentet 13. august 2020)
AustraliaDeler av landetNedstengning3/23/20https://www.straitstimes.com/asia/australianz/australia-starts-lockdown-measures-as-coronavirus-cases-jump
BelgiaFullt landNedstengning3/17/20https://www.euractiv.com/section/coronavirus/news/belgium-enters-lockdown-over-coronavirus-crisis-until-5-april/
BrasilDeler av landetNedstengning5/5/20https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-brazil-lockdown/major-brazilian-cities-set-lockdowns-as-virus-spreads-idUSKBN22H2V3
CanadaDeler av landetDelvis låsing3/17/20https://www.manitoulin.ca/updated-canada-goes-on-covid-19-lockdown/
ChileFullt landDelvis låsing3/25/20https://www.gob.cl/noticias/ministerio-de-salud-anuncia-cuarentena-total-para-siete-comunas-de-la-region-metropolitana/
KinaIngen, men frivillig bruk av universell maskeNedstengning1/23/20https://www.who.int/bulletin/volumes/98/7/20-254045/en/
KroatiaFullt landNedstengning3/18/20https://www.telegram.hr/zivot/koronavirus-krizni-stozer-danas-ce-objaviti-sto-se-sve-zatvara-u-hrvatskoj/ ; https://m.vecernji.hr/vijesti/oxford-hrvatska-ima-najstroze-mjere-u-europi-iza-su-samo-srbija-i-sirija-1389281
Tsjekkisk RepublikkFullt landNedstengning3/16/20https://archiv.radio.cz/en/section/breaking/czech-republic-sever-limits-freedom-of-movement-in-order-to-slow-down-coronavirus-spread
DanmarkIngenNedstengning13.3.20https://nyheder.tv2.dk/samfund/2020-03-11-danmark-lukker-ned-her-er-regeringens-nye-tiltag
EstlandIngen, men anbefaler maskerIngen låsing https://www.euronews.com/2020/05/13/coronavirus-lockdown-latvia-lithuania-and-estonia-re-open-borders-to-each-other
FinlandIngen, men anbefaler maskerDelvis låsing28.3.20https://newseu.cgtn.com/news/2020-04-16/Finland-to-lift-coronavirus-lockdown-in-region-around-capital–PIiAE4MM36/index.html
FrankrikeFullt landNedstengning3/17/20https://www.leparisien.fr/societe/coronavirus-etat-d-urgence-aux-etats-unis-800-nouveaux-cas-en-france-79-morts-au-total-suivez-notre-direct- 14-03-2020-8279826.php
TysklandFullt landNedstengning3/23/20https://www.welt.de/politik/deutschland/article206725829/Coronavirus-Deutschland-Kontaktverbote-zu-mehr-als-zwei-Personen-Friseure-zu.html
HellasFullt landNedstengning3/23/20https://www.in.gr/2020/04/23/politics/se-ekseliksi-enimerosi-tou-kyvernitikou-ekprosopou-steliou-petsa-2/
UngarnDeler av landetNedstengning28.3.20https://www.theguardian.com/world/2020/mar/30/hungary-jail-for-coronavirus-misinformation-viktor-orban
IrlandNei, men anbefaler maskerNedstengning3/12/20https://www.irishtimes.com/news/health/coronavirus-schools-colleges-and-childcare-facilities-in-ireland-to-shut-1.4200977
IsraelFullt landNedstengning4/1/20https://www.haaretz.com/israel-news/coronavirus-israeli-health-minister-netanyahu-mossad-chief-quarantine-1.8720108 ; https://www.timesofisrael.com/israelis-will-be-required-to-wear-face-masks-outdoors-under-new-order/
ItaliaFullt landNedstengning2/25/20https://metro.co.uk/2020/02/25/towns-italy-lockdown-coronavirus-12298246/
JapanNei, men bruk av universell maskeIngen låsing https://asia.nikkei.com/Spotlight/Coronavirus/Japan-quietly-reopens-as-much-of-world-locks-down
LatviaFullt landIngen låsing https://www.euronews.com/2020/05/13/coronavirus-lockdown-latvia-lithuania-and-estonia-re-open-borders-to-each-other
LitauenFullt landIngen låsing https://www.euronews.com/2020/05/13/coronavirus-lockdown-latvia-lithuania-and-estonia-re-open-borders-to-each-other
LuxembourgFullt landNedstengning15.4.20https://www.tageblatt.lu/headlines/pressekonferenz-nach-dem-regierungsrat-kommt-das-ende-des-lockdowns/
MexicoFullt landNedstengning3/23/20https://www.eluniversal.com.mx/english/mexico-city-closes-museums-bars-nightclubs-and-movie-theaters-bid-halt-coronavirus-spread
NederlandFullt landNedstengning3/12/20Maarten Keulemans (12. mars 2020). «Gjør vi nok? RIVM-sjef Van Dissel: ‘Så snart noe indikerer smitte i familien: isolasjon'». de Volkskrant (på nederlandsk). Hentet 13. mars 2020.
New ZealandIngenNedstengning26.3.20https://www.newstalkzb.co.nz/news/national/coronavirus-covid-19-state-of-emergency-declared-in-new-zealand-50-new-cases-confirmed/
NorgeIngenNedstengning3/12/20https://www.nrk.no/norge/alle-utdanningsinstitusjoner-stenges-_-flere-arrangementer-og-virksomheter-far-forbud-1.14940952
PortugalFullt landNedstengning3/19/20http://www.presidencia.pt/?idc=22&idi=176060
RomaniaFullt landNedstengning3/25/20http://www.ms.ro/2020/03/25/buletin-informativ-25-03-2020/
SingaporeFullt landNedstengning4/7/20https://www.channelnewsasia.com/news/business/suntec-city-waives-april-rent-for-tenants-covid-19-12614802
Slovenske republikkFullt landNedstengning3/12/20https://spectator.sme.sk/c/22356193/emergency-situation-applies-from-thursday-morning.html?ref=njctse
SloveniaFullt landNedstengning13.3.20https://www.rtvslo.si/zdravje/novi-koronavirus/katalonija-zeli-razglasiti-karanteno-za-celotno-pokrajino/517068
Sør-KoreaIngen, men frivillig bruk av universell maskeIngen låsing https://www.sciencemag.org/news/2020/03/coronavirus-cases-have-dropped-sharply-south-korea-whats-secret-its-success
SpaniaFullt landNedstengning3/14/20https://administracion.gob.es/pag_Home/atencionCiudadana/Estado-de-alarma-crisis-sanitaria.html#.Xn3xj0dKjIU
SverigeIngenIngen låsing Sayers, Freddy (17. april 2020). Svensk ekspert: hvorfor lockdown er feil policy – The Post. UnHerd.
ThailandFullt landNedstengning3/4/20https://www.bangkokpost.com/thailand/general/1891910/curfew-starts-today
TyrkiaFullt landDelvis låsing3/21/20ttps: //www.bbc.com/news/world-europe-52831017 ; https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-ilk-orta-ve-liseler-1-hafta-universiteler-3-hafta-tatil-edilecek/1763918
StorbritanniaFullt landNedstengning3/23/20https://www.thesun.co.uk/news/11304061/uk-coronavirus-lockdown-month-lasted-start-end/
forente staterDeler av landetNedstengning3/19/20https://www.wsj.com/articles/china-reports-no-new-domestic-coronavirus-infections-for-the-firsttime-since-outbreak-started-11584611233
VietnamFullt landNedstengning4/1/20https://e.vnexpress.net/news/news/covid-19-lockdown-hanoi-hospital-lacks-food-necessities-for-3-500-inmates-4077071.html

DOI:  10.7717 / peerj.10112 / tabell-3

Merk:https://masks4all.co/what-countries-require-masks-in-public/  (hentet 13. august 2020).

Rangering av variabel betydning ble utført ved hjelp av «party» -pakken og den ikke-parametriske tilfeldige skogfunksjonen «cforest», sammen med Out of bag score (med standardalternativet «controls = cforest_unbiased» og den betingede permutasjonsviktigheten «varimp (obj, betinget = SANT) ”). Etter permutasjonsprinsippet om «gjennomsnittlig reduksjon i nøyaktighet», garanterer denne maskinlæringsalgoritmen upartisk variabel betydning for prediktorvariabler av forskjellige typer ( Strobl et al., 2008 ).

For å redusere effekten av forvirrende faktorer ble IVR-, DPMI- og CFR-evalueringer også gjennomført for land med lignende sosiale forhold (> 50% av DUR, HDI på> 0,80,> 15% av PEP og PD mellom 25 og 350 innbyggere per km 2 ) ( Escobar, Molina-Cruz og Barillas-Mury, 2020 ) og for land med lignende lengdegrader (10–20 ° i deler av Europa og 100–140 °, Øst- og Sørøst-Asia sammen med Australia og New Zealand).

Da IVR og de andre åtte prediktorvariablene ikke var sterkt korrelert (| s | ≤ 0,57;  s  (IVR × DUR) = +0,52;  s  (IVR × Long) = −0,46;  s  (IVR × HDI) = 0,36), derfor inkluderte jeg disse variablene i ikke-parametriske Random Forest (RF) modeller av DPMI og CFR, inkludert en 5-fold kryssvalideringsmetode, gjentatt 30 ganger ved bruk av pakken «caret» sammen med funksjonen «tog» ( Venables & Ripley, 1999 ;  Williams et al., 2018 ,  http://topepo.github.io/caret/index.html ) i  R programvare. Til slutt, I evaluerte godhet-of-fit på regresjonsmodellen ved hjelp av (pseudo) determinantkoeffisient ( 2 ) og roten midlere kvadratfeil (RMSE).

Resultater

For de 26 europeiske landene som ble vurdert, indikerte resultatene at COVID-19 DPMI og COVID-19 CFR var positivt og statistisk signifikant assosiert med IVR hos personer ≥65 år gamle i 2019 eller de siste tilgjengelige dataene ( s  (IVR × DPMI) = +0,62 med  p  = 0,0008,  Rs 2 (IVR × DPMI) = 0,38; s  (IVR × CFR) = +0,50 med  p  = 0,01,  RS 2 (IVR × CFR) = 0,25) ( fig. 1  og  2 ;  tabell 4 ). I evalueringer som bare inkluderer land med like sosiale forhold, var  s  (IVR × DPMI) lik +0,65 ( p  = 0,002,  N  = 20) og  s  (IVR × CFR) +0,48 ( p  = 0,03,  N  = 20) . I analyser som bare inkluderte land med samme lengdegrad for landets sentroid (Long), var  s  (IVR × DPMI) lik +0.83 ( p  = 0.003,  N  = 10) (Long fra 10 ° til 20 °) og  s  ( IVR × DPMI) +0,76 ( p  = 0,046, N  = 7) (Langt fra 100 ° til 140 °).

Forening av COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) frem til 25. juli 2020 med influensavaksinasjonsrate (IVR) for personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller de siste tilgjengelige dataene i Europa.

Figur 1:  Assosiasjon av COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) frem til 25. juli 2020 med influensavaksinasjonsrate (IVR) for personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller de siste tilgjengelige dataene i Europa.

Forening av COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) frem til 25. juli 2020 med influensavaksinasjonsrate (IVR) for personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller de siste tilgjengelige dataene i Europa (26 land med mer enn 0,5 millioner innbyggere). Gjennomsnittet (blå linje) og standardavvik (grått område) er basert på generaliserte additivmodeller (GAM); r s  (IVR × DPMI) = +0,687 med  p  = 0,00015.  Last ned bilde i full størrelseDOI:  10.7717 / peerj.10112 / fig-1

Association of COVID-19 Case Fatality Ratio (CFR) fram til 25. juli 2020 med influensavaksinasjonsrate (IVR) for personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller de siste tilgjengelige dataene i Europa.

Figur 2:  Assosiasjon av COVID-19 Case Fatality Ratio (CFR) frem til 25. juli 2020 med influensavaksinasjonsrate (IVR) for personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller de siste tilgjengelige dataene i Europa.

Association of COVID-19 Case Fatality Ratio (CFR) fram til 25. juli 2020 med influensavaksinasjonsrate (IVR) for personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller de siste tilgjengelige dataene i Europa (26 land med mer enn 0,5 millioner innbyggere). Gjennomsnittet (blå linje) og standardavvik (grått område) er basert på generaliserte additivmodeller (GAM); r s (IVR × CFR) = +0,629 med  p  = 0,00075.  Last ned bilde i full størrelseDOI:  10.7717 / peerj.10112 / fig-2Tabell 4:Spearman-korrelasjoner ( r s ) av COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) med ni prediktorvariabler.Spearman-korrelasjoner ( r s ) av COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) med variablene (var): IVR = influensavaksinasjonsrate (IVR,%) av personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller siste tilgjengelige data, Long and Lat = Longitude and Latitude of the country centroid (°), DUR = Grad av urbanisering i 2020, HDI = Human Development Index i 2018, PEP = Prosent eldre mennesker i 2019, PD = Befolkningstetthet i 2018, Mask = kravgraden for bruk masker offentlig (med tre grader: ingen, landsdeler, hele landet), Lockdown = lockdown-grad (med tre nivåer: ingen lockdown, delvis lockdown, landsdekkende lockdown) og deres  p-  verdier basert på 26 land i Europa ( Tabell 1 – 3 ).

vars  (DPMI × var)p-  verdi
Lang−0,650,0003
IVR0,620,0008
DUR0,430,0273
PD0,410,0375
HDI0,380,0533
Nedstengning0,250.2146
PEP−0.070,7387
Lat (abs)−0.020,9313
Maske00,9949

DOI:  10.7717 / peerj.10112 / tabell-4

Merk:

Fetverdier som er statistisk signifikante etter Bonferroni-korreksjon (α = 0,0019).

På verdensplan (39 studerte land) var de positive assosiasjonene mellom DPMI og IVR også statistisk signifikante ( s  (IVR × DPMI) = +0,49 med  p  = 0,0016,  Rs 2 (IVR × DPMI) = 0,24) ( figur 3 ;  tabell 5 ). Forholdet mellom IVR og CFR var imidlertid ikke statistisk signifikant.

Forening av COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) fram til 25. juli 2020 med influensavaksinasjonsrate for personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller de siste tilgjengelige dataene over hele verden.

Figur 3:  Assosiasjon av COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) fram til 25. juli 2020 med influensavaksinasjonsrate for personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller de siste tilgjengelige dataene over hele verden.

Sammenslutning av COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) frem til 25. juli 2020 med influensavaksinasjonsfrekvens for personer i alderen 65 år og eldre i 2019 eller de siste tilgjengelige dataene over hele verden (39 land med mer enn 0,5 millioner innbyggere). Gjennomsnittet (blå linje) og standardavvik (grått område) er basert på generaliserte additivmodeller (GAM); r s  (IVR × DPMI) = +0,487 med  p  = 0,0017.  Last ned bilde i full størrelseDOI:  10.7717 / peerj.10112 / fig-3Tabell 5:Spearman-korrelasjoner ( r s ) av COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) og COVID-19 Case Fatality Ratio (CFR) med ni prediktorvariabler.Spearman korrelasjoner ( r s ) of COVID-19 dødsfall per million innbyggere (DPMI) og COVID-19 Sak Fatality Ratio (CFR) med variablene: IVR = influensavaksinasjon rate (%) av personer i alderen 65 og eldre i 2019 eller siste tilgjengelige , Long = Longitude of the centroid of the country (°), Latitude of the centroid of the country (°), DUR = Grad av urbanisering i 2020, HDI = Human Development Index in 2018, PEP = Prosent eldre personer i 2019, PD = Befolkningstetthet i 2018, Maske = kravet til bruk av masker offentlig (med tre grader: ingen, landsdeler, hele landet), Låsing = låsegrad (med tre nivåer: ingen låsing, delvis låsing, landsdekkende låsing), basert på 39 land over hele verden ( tabell 1 – 3 ).

sDPMICFR
Lang−0,81−0,56
IVR0,490,25
DUR0,320,39
Lat (abs)0,320,03
HDI0,200,10
PEP0,150,38
Maske0,14−0.01
Nedstengning0,080,09
PD−0.07−0.01
p-  verdier  
Lang00,0002
IVR0,00160,1275
DUR0,04360,8698
Lat (abs)0,04510,0155
HDI0,21670,5529
PEP0,35230,0174
Maske0,38190,9436
Nedstengning0,64480,5980
PD0,67130,9347

DOI:  10.7717 / peerj.10112 / tabell-5

Merk:

Fetverdier som er statistisk signifikante etter Bonferroni-korreksjon (α = 0,0019).

I IVR-intervallet fra 7% til 50% var assosiasjonen ikke signifikant, selv om det ble observert en trend for DPMI og CFR å være positivt assosiert med IVR. DPMI og CFR varieres sterkt da IVR var 50% eller høyere ( figur 1. – 3 ).

Over hele verden viste den upartiske rangeringen graden av betydning av hver analyserte variabel. Variablene Long (med 55,9% og 52,3%) og IVR (med 36,3% og 24,5%) var den klart viktigste av de ni variablene som ble brukt til å forutsi henholdsvis DPMI og CFR. DUR i 2020 var den tredje viktigste variabelen, med en betydning på 5,7% for å forutsi DPMI. PEP i 2019 var den tredje viktigste variabelen (11,5%) i CFR-modellen ( figur 4  og  5 ). De ni prediktorvariablene som ble vurdert i denne studien forklarte 63% av variasjonen i DPMI (RMSE = 161,9) og 43% av variasjonen i CFR (RMSE = 0,039).

Upartisk betingede variabler som er viktige for å forutsi COVID-19 dødsfall per million innbyggere.

Figur 4:  Ujevnheter Betingede variabler viktig rangering for å forutsi COVID-19 dødsfall per million innbyggere.

Upartisk betingede variabler viktighetsrangering (%) for å forutsi COVID-19 dødsfall per million innbyggere ved bruk av pakken «parti» og den ikke-parametriske tilfeldige skogfunksjonen «skog» i programvaren  R ; IVR = influensavaksinasjonsrate, Lang = sentroid lengdegrad (°), Lat = sentroid bredde (°), DUR = grad av urbanisering i 2020, HDI = Human Development Index i 2018, PEP = prosent av eldre mennesker i 2019, PD = befolkning tetthet i 2018, maske = kravgraden for bruk av masker offentlig (med tre grader: ingen, landsdeler, hele landet), lockdown = lockdown-grad (med tre nivåer: ingen lockdown, delvis lockdown, landsdekkende lockdown) for hvert land , på verdensplan (39 land studert).  Last ned bilde i full størrelseDOI:  10.7717 / peerj.10112 / fig-4

Betingede variabler viktig rangering for å forutsi COVID-19 Case Fatality Ratio.

Figur 5:  Betingede variabler som er viktige for å forutsi COVID-19 Case Fatality Ratio.

Upartisk betingede variabler viktighetsrangering (%) for å forutsi COVID-19 Case Fatality Ratio ved bruk av pakken «party» og den ikke-parametriske tilfeldige skogfunksjonen «cforest» i programvaren  R ; IVR = influensavaksinasjonsrate, Lang = sentroid lengdegrad (°), Lat = sentroid bredde (°), DUR = grad av urbanisering i 2020, HDI = Human Development Index i 2018, PEP = prosent av eldre mennesker i 2019, PD = befolkning tetthet i 2018, maske = kravgraden for bruk av masker offentlig (med tre grader: ingen, landsdeler, hele landet), lockdown = lockdown-grad (med tre nivåer: ingen lockdown, delvis lockdown, landsdekkende lockdown) for hvert land , på verdensplan (39 land studert).  Last ned bilde i full størrelseDOI:  10.7717 / peerj.10112 / fig-5

Diskusjon

I motsetning til forventningene støtter ikke den nåværende verdensomspennende analysen og den europeiske delanalysen den tidligere rapporterte negative sammenhengen mellom COVID-19 dødsfall (DPMI) og IVR hos eldre mennesker, observert i studier i Brasil og Italia ( Fink et al., 2020 ;  Marín-Hernández, Schwartz & Nixon, 2020 ). Tidligere studier tilskrev den gunstige effekten av influensavaksinasjon for å redusere alvorlighetsgraden av COVID-19 sykdom til bedre forebygging av potensiell influensa-SARS-CoV-2- koinfeksjon ( Arokiaraj, 2020 ) og, mer sannsynlig, til endringer i medfødt immunitet ( Netea et al. , 2020). Den medfødte immunresponsen indusert av nylig vaksinasjon kan resultere i raskere og effektiv SARS-CoV-2-klaring, og forhindrer progressiv spredning i lavere områder av lungevev ( Fink et al., 2020 ).

Den negative sammenhengen mellom andelen DPMI og IVR funnet i Italia ble forklart som sannsynligvis forårsaket av (i) en høyere influensavaksine forekomst i høyere økonomiske grupper med generelt bedre helse, (ii) sjanse, (iii) et forhold til sesongmessig respiratorisk virusinfeksjoner, eller (iv) en ikke-relatert mekanistisk forening ( Marín-Hernández, Schwartz & Nixon, 2020 ). Induksjon av kryssneutraliserende antistoffer og T-celler som direkte retter seg mot andre RNA-virus som SARS-CoV-2 og kryssbeskyttelse, virker imidlertid usannsynlig, gitt det ekstraordinære mangfoldet av influensavirus ( Fink et al., 2020 ).

Derfor kan de ovennevnte argumentene ikke forklare det positive, direkte eller indirekte forholdet mellom IVR og både DPMI og CFR funnet i denne studien, som ble bekreftet av en upartisk rangering av variabel betydning ( figur 4  og  5 ) ved bruk av RF-modeller. Influensavaksinen kan øke influensaimmuniteten på bekostning av redusert immunitet mot SARS-CoV-2 ved hjelp av en ukjent biologisk mekanisme, som foreslått av  Cowling et al. (2012)  for luftveisvirus som ikke er influensa. Alternativt kan svakere midlertidig, ikke-spesifikk immunitet etter influensavirusinfeksjon forårsake denne positive assosiasjonen på grunn av stimulering av den medfødte immunresponsen under og en kort tid etter infeksjonen ( McGill, Heusel & Legge, 2009 ; Khaitov et al., 2009 ). Mennesker som hadde mottatt influensavaksinasjon ville vært beskyttet mot influensa, men ikke mot andre virusinfeksjoner, på grunn av redusert uspesifikk immunitet de neste ukene ( Cowling et al., 2012 ), sannsynligvis forårsaket av virusinterferens ( Isaacs & Lindenmann, 1957 ;  Seppälä et al., 2011 ;  Wolff, 2020 ). Selv om eksisterende humane vaksineadjuvanser har et høyt sikkerhetsnivå, bør spesifikke adjuvanser i influensavaksiner også testes for bivirkninger, som i tillegg økte betennelsesindikatorer ( Petrovsky, 2015 ) hos COVID-19-pasienter med allerede sterkt økt betennelse ( Qin et al. ., 2020 ).

Den sterke variasjonen i DPMI og CFR fra en IVR på omtrent 50% eller større kan være et resultat av interaksjoner mellom de forskjellige tiltakene som ble brukt i de analyserte landene ( figur 1 – 3 ), for eksempel initiering av intervensjoner, beredskapsplaner og helse systemer mot COVID-19. For eksempel hadde Australia og Sør-Korea en veldig lav DPMI og CFR sammenlignet med Belgia og Storbritannia ( tabell 1 ).

Den høye korrelasjonen mellom lengdene i landet centroid og DPMI og CFR understreker en betydelig økning i CP og CFR fra østlige til vestlige regioner i verden ( tabell 5 ;  figur 4  og  5 ), som bekreftet av  Leung, Bulterys & Bulterys ( 2020)  og  Skórka et al. (2020) . Lengdegrad kan fungere som en fullmakt for variabler som livsstil, sosial atferd, genetikk, geografisk isolerte og avsidesliggende populasjoner, som også kan være assosiert med CP og CFR. I den alvorlige influensapandemien 1918–1919 ble også fjerntliggende eller isolerte populasjoner rammet, i det minste delvis på grunn av mangel på tidligere immunitet på steder som ikke nylig hadde blitt påvirket av noen form for influensa (Mathews et al., 2009 ). Derfor er kryssing av geografiske og økologiske barrierer også en nøkkelfaktor for spredning av sykdommer ( Hallatschek & Fisher, 2014 ;  Murray et al., 2015 ).

Både DPMI og CFR var svakt og positivt korrelert ( p  <0,05) med den absolutte verdien av geografisk breddegrad (abs (Lat)), DUR, PEP og PD ( tabell 4  og  5 ). I en global analyse   fant Escobar, Molina-Cruz og Barillas-Mury (2020) også positive sammenhenger mellom COVID-19 dødelighet og andelen av befolkningen i alderen ≥65 år og urbanisering, men likevel sterkere med Human Development Index. Leung, Bulterys & Bulterys (2020)  rapporterte også positive sammenhenger mellom breddegrad, temperatur per uke og etter måned før det første rapporterte COVID-19-tilfellet. Lavere temperatur på nordlige breddegrader var en sterk uavhengig prediktor for nasjonal COVID-19 dødelighet.

Selv om landsdekkende låsing og bruk av ansiktsmasker av allmennheten burde redusere COVID-19-overføring ( Conyon, He & Thomsen, 2020 ;  Eikenberry et al., 2020 ), var variablens låsegrad og graden av krav til maskebruk offentlig ikke assosiert med DPMI og CFR i denne studien ( tabell 4  og  5 ;  fig. 4  og  5 ). Leffler et al. (2020)  rapporterte i en global studie at krav til intern låsing ikke var forbundet med dødelighet, men at COVID-19 dødsrate i land som anbefalte bruk av ansiktsmasker tidlig på nasjonalt nivå, var lavere enn forventet.

Selv om det ble utropt fylkesnedsettelser i mange land, varierte de restriktive tiltakene og deres implementeringer i grad, strenghet og implementeringsdato i forhold til sykdommens fremskritt (se referanser i  tabell 3 ). Selv om mange land har krevd masker offentlig, kan maskekvaliteten og riktig bruk variere fra land til land. I denne forbindelse har  Fischer et al. (2020)  fant at bruk av ineffektive masker kan være kontraproduktivt. Dette kan forklare de ikke-signifikante forskjellene mellom DPMI-midlene mellom land med og uten ett eller begge krav, lockdown og masker.

Til slutt er studien begrenset av det faktum at jeg ikke normaliserte tidspunktet for pandemien. Videre kan assosiasjonene endres i fremtiden fordi COVID-19-pandemien ikke var over på slutten av studien.

Konklusjoner

Gitt det positive forholdet mellom IVR og antall dødsfall per million funnet i denne studien, vil videre utforskning være verdifullt for å forklare disse funnene og for å trekke konklusjoner. Ytterligere arbeid med denne forskningslinjen kan også gi resultater for å forbedre forebygging av COVID-19-dødsfall.

Tilleggsinformasjon og erklæringer

Konkurrerende interesser

Christian Wehenkel er en akademisk redaktør for PeerJ.

Forfatterbidrag

Christian Wehenkel  unnfanget og designet eksperimentene, utførte eksperimentene, analyserte dataene, utarbeidet figurer og / eller tabeller, forfattet og gjennomgikk utkast til papiret og godkjente det endelige utkastet.

Datatilgjengelighet

Følgende informasjon ble gitt om datatilgjengelighet:

Rådataene er tilgjengelige i  tabell 1 – 3 .

Finansiering

Forfatteren mottok ingen finansiering for dette arbeidet.

Anerkjennelser

Jeg er takknemlig til María del Socorro González-Elizondo og José Ciro Hernández-Díaz for deres kommentarer til manuskriptet, og til Dr. Daniela Marín-Hernández og en anonym anmelder for deres nøye gjennomgang og innsiktsfulle kommentarer.

Referanser

Relatert forskning

  1. COVID-19: Taiwans epidemiologiske egenskaper og respons fra publikum og sykehusPeerJ
  2. Genomisk mangfold og evolusjon, diagnose, forebygging og terapi av pandemien COVID-19 sykdomPeerJ
  3. Den vanlige personlige oppførselen og forebyggende tiltak blant 42 uinfiserte reisende fra Hubei-provinsen, Kina under COVID-19-utbruddet: en tverrsnittsundersøkelse i Macao SAR, KinaPeerJ
  4. Demografi, oppfatninger og sosioøkonomiske faktorer som påvirker influensavaksinering blant voksne i USAPeerJ
  5. Epitopbasert kimær peptidvaksine-design mot S-, M- og E-proteiner av SARS-CoV-2 etiologisk middel av global pandemi COVID-19: en in silico-tilnærmingPeerJ
  1. D-vitamin kan redusere COVID-19 dødsfallRobert Davidson sjefredaktør,  amerikansk farmasøyt,  2020
  2. Influensavaksinasjon oppfordret under COVID-19-pandemiMary Chris Jaklevic,  Journal of American Medical Association,  2020
  3. De doble epidemiene til COVID-19 og influensa: vaksineaksept, dekning og mandaterLawrence O. Gostin et al.,  Journal of American Medical Association,  2020
  4. Mindre vanlige EGFR-mutasjoner: pasienter med avansert / metastatisk NSCLC – en database med publiserte kliniske resultaterMindre vanlige EGFR-mutasjoner
  5. Nasjonal alder og dødsmønster former COVID-19 sårbarhetAlbert Esteve et al.,  Proc Natl Acad Sci USA

‹Tysk nevrolog advarer mot bruk av ansiktsmasker: ‘Oksygenmangel forårsaker permanent nevrologisk skade’oppP

Legg igjen en kommentar